european students’ union

Content Committee 2001-

Committee on Prague 2001 (CoP2001)
(appointed by the EC at BM38 Vilnius, Lithuania)

Axel Aerden (VVS Belgium)
Farid Tabarki (LSVb Netherlands)
Ida Mielityinen (Finland)
Jacob Henricson (SFS Sweden, appointed in August 2000)
Lukas Vylupek (SK RVS Czech republic, appointed in August 2000)


Bologna Process Committee (BPC) 2001-2003
(appointed by the EC at BM40 Bratislava, Slovakia)

Mads Aspelin (DSF Denmark, until December 2002)
David Galea (KSU Malta, until April 2002)
Bastian Baumann (fzs Germany, from April 2002)
Paulo Fontes (FAIRe Portugal)
Birgit Lao (FESU Estonia)
Stephan Neetens (VVS Belgium)
Péter Puskás (HÖOK Hungary, from January 2003)


BPC 2004-2005
(elected by BM43 Porto Santo, Portugal)

Bastian Baumann (fzs Germany)
Andrzej Bielecki (FEF Belgium)
Nicolaas Heerens (LSVb Netherlands)
Predrag Lazetic (SUS Serbia-Montenegro)
Eivind Vad Petersson (NSU Norway, until November 2004)


BPC 2005-2006
(elected by BM48 Bergen, Norway)

Nina Gustafsson Åberg (SFS Sweden)
Jon Ivar Thompson Eikeland (NSU Norway, until May 2006)
Michael Hörig (VVS Belgium, until November 2006)
Colin Tück (fzs Germany)
Natanael Vinha (FAIRe Portugal, until November 2005)
Daithí Mac Síthigh (USI Ireland, From November 2005)
Sanja Brus (SSU Slovenia From May 2006)
Bruno Carapinha (FAIRe Portugal, from November 2006)
Anne Mikkola (SYL, Finland, from November 2006)


Committee on Commodofication of Education (CoCo) 2001-2003
(appointed by the EC at BM40 Bratislava, Slovakia)

James Cemmell (NUS United Kingdom)
Francesca D’Ingianna (UdU Italy)
Kristina Lutz (SFS Sweden)
Terhi Nokkala (SYL Finland)
Klemen Miklavic (SSU Slovenia, appointed in May 2003)


CoCo 2004-2005
(elected by BM43 Porto Santo, Portugal)

Angele Attard (KSU Malta)
Lea Brunner (VSS-UNES Switzerland)
James Cemmell (NUS United Kingdom, until November 2004)
Klemen Miklavic (SSU Slovenia)
Kjersti Moe (NSU Norway)
Angelika Striedinger (ÖH Austria, from November 2004)


CoCo 2005-2006
(elected by BM48 Bergen, Norway)

Angele Attard (KSU Malta, until November 2005)
Erik Evans (StL Norway, until May 2006)
Koen Geven (LSVb Netherlands)
Christine Scholz (fzs Germany)
Angelika Striedinger (ÖH Austria)
Anita Lice (LSA Latvia, from November 2005)
Anthony F. Camilleri (KSU Malta, from May 2006)


Gender Equality Committee (GEC) 2006-2007
(elected by BM 50 Belgrade, Serbia)

Petra Nysten (SAMOK Finland)
Delphine Michel (FEF Belgium)
Mads Svaneklink (DSF Denmark, until November 2006)
Milica Popovic (SUS Serbia)
Regina Weber (FZS Germany)
Lotta Ljungquist (SFS Sweden, from November 2006)


Strategic Development Committee (SDC) 2001-2002
(appointed by the EC at BM40 Bratislava, Slovakia)

Igor Jurisic (SSU Slovenia)
Rait Talvic (FESU Estonia)
Susanna Kärki (SYL Finland)
Marija Mitrovic (SUS Serbia-Montenegro)
Brian Slevin (NUS UK/USI Ireland)


SDC 2003-2005
(elected by BM42 Sofia, Bulgaria)

Jaap Huibers (ISO Netherlands, until February 2004)
Klaus Eriksen (DSF Denmark, until April 2004)
Marion Ibetsberger (ÖH Austria)
Tommi Laitio (SYL Finland, from April 2004)
Jolanta Viskere (LSA Latvia, from April 2004)
Martina Vukasovic (SUS Serbia-Montenegro)
Joep van den Broek (LSVb Netherlands)

Newsletter sign-up

We make sure you dont miss any news